Stacja Fablok

Dworzec kolejowy Chrzanów

Powstanie w 1856 roku, biegnącej przez Chrzanów, linii kolejowej Kraków – Wiedeń oraz rozbudowana infrastruktura techniczna regionu chrzanowskiego  były jednym z  powodów lokalizacji w Chrzanowie Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A – Zakłady w Chrzanowie, zwanej w skrócie FABLOK.

 

Kiedy w 1856 r. uruchomiono przebiegającą przez Chrzanów linię kolei cesarsko-wiedeńskiej, miasto otrzymało tylko mały przystanek przy ulicy Kościeleckiej. W 1867 r. wybudowano tam niewielki budynek stacyjny. Wraz z rozbudową infrastruktury wzdłuż tej linii kolejowej, władze austriackie w 1883 r. utworzyły stację towarową przy Hucie – po drugiej stronie torów, wbrew prośbom gminy, która na ten cel ofiarowała grunty między ulicami Kościelecką a Krzyską. Tutaj powstała też stacja osobowa.

Piętrowy budynek dworca zbudowano z cegły ok. 1900 r. po południowej stronie torów. Nakryty został dachem naczółkowym. Na elewacji widoczne tynkowane opaski otworów z zaakcentowanymi kluczami. W pobliżu znajdował się parterowy budynek magazynu z rampą. Natomiast przy ul. Fabrycznej 17 wystawiono dwupiętrowy budynek mieszkalny, z ceglaną elewacją, dla pracowników.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: https://www.archiwum-ziemiachrzanowska.pl/